Kombi Servisi İzmir

Kombi Ateşleme Yapmıyor ?

Kombi Ateşleme Yapmıyor ise, bu oldukça kritik bir arıza olabilir ve servis müdahalesi gerektirebilir. Ancak kullanıcıların gerçekleştirebileceği birkaç kontrol bulunmaktadır. Bu arıza genellikle; Kombiye gaz girişinin olmaması, ateşleme grubunda arızalar meydana gelmesi, Ana Kartın bozulması, Gaz Valfinin arızalanması, Düşük su basıncı ve benzeri durumlardan meydana gelebilir. Tabii ki öncelikle birkaç kontrol ve servis tarafından arıza tespiti gereklidir. Arıza hakkında bilgi sahibi olmak ve çözüm yollarını öğrenmek için yazımızı inceleyin.

TEKNİK DESTEK: (0232) 326 30 51 ✆

Kombi cihazlarına meydana gelen en problemli arızalar genellikle ateşleme grubunda oluşmaktadır. Bu arızalar en kısa sürede profesyonel bir ekip tarafından giderilmelidir. Kombilerin çalışma yapıları ve sistemleri gereği oluşabilecek teknik problemler birden fazla sebepten kaynaklanabilir ve çözülmesi karışık bir hal alabilir. Genellikle cihaz sahipleri arıza durumlarında öncelikle problem hakkında bilgi sahibi olmak ister. Sizlerle beraber Kombi Ateşleme Yapmıyor Neden ?, Arıza Neden Oluşur ?, Hangi Parçalar Arızalıdır ? ve Ne Yapılmalı ? gibi soruları yanıtlayacağız

Kombi Ateşleme Yapmıyor
Kombi Ateşleme Yapmıyor

Kombi Ateşleme Yapmıyor Neden ?

Kombi Ateşleme Yapmıyor arızasının birden fazla nedeni olabilir. Bu teknik problem; basit kullanıcı hatalarından ve gaz kesintilerinden kaynaklanabileceği gibi, iç aksamların arızalanması ve kritik parçaların bozulması nedeniyle de karşımıza çıkabilir. Kombilerin çalışma yapılarında görevli olan birçok parça bulunur. Dolayısıyla bu noktada bu arızanın meydana gelmesine neden olacak birçok iç aksam karşımıza çıkmaktadır. Genellikle; Ana Kart, Gaz Valfi, Ateşleme Elektrotu ve İyon Elektrotu gibi parçaların işlevini yitirmesi sonucu Kombi Ateşleme Yapmıyor problemli oluşabilir.

Diğer arıza nedenleri ise; kullanıcı hataları, gaz bağlantıları, tesisat hataları ve yanlış ayarlamalar olarak görülmektedir. Bu tarz problemlerde basitçe giderilebilecek olsa bile, yine de ciddi arızalara neden olabilir. Fakat cihaz sahiplerinin uygulayacağı bazı kontroller ile oluşan arızanın giderilmesi mümkündür. Kombi Neden Ateşleme Yapmaz ? diyorsanız, gelin bu problemin nedenlerini detaylıca inceleyelim.


-| Gaz Vanasının Kapalı veya Kesik Olması; Kombinin ateşleme işlemini gerçekleştirebilmesi için sisteme gaz girişi olmalıdır. Bildiğiniz üzere kombiler doğalgaz, su ve hava kaynaklarını kullanarak çalışır. Doğalgazın kesik olması, gaz vanasının kapalı olması veya vanada bir problem olması Kombi Ateşleme Yapmıyor arızasının en temel nedenleri arasında yer alır.

-| Kombi Bacasının Pislikle Tıkanması; Kombi bacası zamanla kuş pislikleri, toz, tortular ve kuş yuvaları gibi birçok farklı pislik ile tıkanabilir. Kombi bacası, cihaz ateşleme yaptıktan sonra oluşan atık gazın dışarıya salınımını ve ateşleme için gereken temiz havanın sisteme girişini sağlar. Bu nedenle kombi bacanızın tıkalı veya kapalı olması durumunda kombiniz ateşleme işlemini sağlıklı bir şekilde gerçekleştiremez.

-| Gaz Valfi Arızası; Kombilerde gaz valfi, ihtiyaç duyulan gaz miktarının sisteme girişini sağlayan parçadır. Ana karttan aldığı komut ile gereken miktarda gazı belirler ve bunu ateşleme grubuna ile brulöre iletir. Cihazın gaz valfinin bozulması durumunda, Kombi Ateşleme Yapmıyor arızası kesinlikle oluşacaktır.

-| Ateşleme Elektrodu Arızası; Ateşleme Elektrodu, ateşleme grubu içerisinde yer alan Brulör parçasının üzerinde bulunur. Bu aksam, cihazın ateşleme işlemini başlatmasını sağlar. Karttan gelen komut üzerine sistem içerisinde ateşlemeyi başlatır. Dolayısıyla bu parçanın işlevini yitirmesi durumunda, sistemde ateşleme başlamaz. Ateşleme elektrodunun ve brulörün arızalanması, Kombi Neden Ateşleme Yapmaz sorusun en belirgin cevapları arasında yer alır.

-| İyonizasyon Elektrodu Arızası; İyonizasyon elektrodu, brulörün ateşleme gerçekleştirmesi durumunda bunu karta bildiren bir aksamdır. Bu parçanın bozulması durumunda, ateşleme gerçekleşmediğin halde karta yanlış komut gidebilir. Böyle bir durumda ise cihaz ateşleme yapmayacaktır. Kombi Ateşleme Yapmıyor arızasını yaşıyorsanız, iyonizasyon elektrodunuzun bozulmuş olması kuvvetli bir ihtimaldir.

-| Ana Kart Arızası; Kombinin ana kartı, her bir sensör ve parçadan gelen komutları anlayan ve buna yönelik işlem gerçekleştiren parçadır. Diğer elektronik cihazlarda da olduğu gibi beyin görevi görür. Kombinizin Ana Kartında ve diyotlarında bir problem olması, Kombi Ateşleme Yapmıyor, Kombi Sıcak Su Vermiyor ve bunun gibi birçok arızayı oluşturabilmektedir.

Bilgi Almak İçin Tıklayın; Kombi Sıcak Su Vermiyor Neden ?

-| Düşük Su Basıncı; Kombi sistemi içerisinde yeterli miktarda su olmaması ve su basıncının düşük olması durumunda cihaz ateşleme işlemi gerçekleştirmez. Bu durum, su barı kontrol edilerek anlaşılabilir.


Kombi Ateşleme Yapmıyor Ne Yapılmalı ?

Kombi Ateşleme Yapmıyor gibi bir arıza, oldukça kritik bir problemdir. Genellik cihazın ateşleme ve gaz grubunda meydana gelen problemler nedeniyle oluşur. Doğalgaza başlı olan teknik problemler tehlikeli olabilir. Bu sebeple cihaz sahibi iseniz, genellikle böyle durumlarda cihazın içine elle müdahale etmemeniz önerilir.

Lakin, en azından arızanın hangi sebeple oluştuğunu anlamak ve basit bir ayarlama hatası ile gerçekleşmiş ise bu durumu çözmek için bazı kontroller gerçekleştirilebilir. Su basıncının kontrolü, doğalgaz kontrolü, cihaz temizliği ve benzeri durumları kontrol ettirmek, cihazın arızasının giderilmesini sağlayabilir. Şimdi gelin adım adım inceleyelim; Kombi Ateşleme Yapmıyor Ne Yapmalıyım ?

 1. Doğalgazı Kontrol Edin;
  • Evde Doğalgazla Çalışan Başka Bir Cihaz Varsa; Evin gaz tesisatında veya cihazda bir problem olup olmadığını kontrol etmenin birkaç yolu bulunmaktadır. Öncelikle evinizde doğalgazla çalışan ocak gibi bir cihaz varsa, onu kontrol ederek gaz durumunu öğrenebilirsiniz. Eğer ocağınıza gaz gelmiyor ve çalışmıyorsa, sorun kombide değil doğalgazdadır. Bu durumda, evin dışında yer alan doğalgaz vanasını kontrol edebilir, gaz şirketini arayarak doğalgazın kesik olup olmadığını öğrenebilirsiniz
  • Evde Doğalgazla Çalışan Başka Bir Cihaz Yoksa; Bu durumda direkt olarak vanaları kontrol etmelisiniz. Kombi Ateşleme Yapmıyor ilse ilk olarak cihazın yanında yer alan gaz vanasını kontrol edin. Vananın yönü, boruyla paralel olarak uzanmıyorsa, gazınız kapalıdır. Ardından evin kapısının önünde yer alan genel doğalgaz vanasını kontrol etmelisiniz. Burada da aynı şekilde vananın yönünün doğalgaz borusu ile aynı hiza da olması, gazın açık olduğu anlamına gelir. Tüm vanaları kontrol ettikten sonra eğer herhangi bir problem yoksa ve gazınız kesik değilse, çevrede bir doğalgaz çalışması veya gaz tesisatınızda bir aksaklık olabilir. Bunlar haricinde arıza sebebinin kombinizden kaynaklandığını söyleyebiliriz.
 2. Su Basıncını Kontrol Edin; Kombinizin su basıncını kontrol edin. Su barına göz attığınızda su seviyesinin 1 barın altında veya 2 barın üstünde olmaması gerekir. Eğer su basıncı yetersizse cihazın arıza sebebinin bu olabilir. Bu noktada ideal değer 1,5 bar su basıncıdır. Cihazınıza ideal su seviyesine gelene kadar su basarak Kombi Ateşleme Yapmıyor arızasının giderilmesini sağlayabilirsiniz.
 3. Kombi Bacasını Temizleyin; Kombi bacasını kontrol ederek kuş yuvası, pislik, tortu ve toz gibi tıkanıklıkları giderin. Bacanın tıkalı olması durumunda cihaz atık gazı dışarı atamayacağı gibi, temiz hava girişi de sağlanamayacaktır. Bu durumda ise kombi ateşleme hatası oluşacaktır. Eğer bu işlemi kendiniz gerçekleştiremiyorsanız, profesyonel Kombi Bakım Servisi‘ne başvurarak bacanın temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
 4. Kombiyi Resetleyin; Kombilerde oluşan bazı kısa devreler, oluşan ani kesintiler ve benzeri durumlarda cihaz takılı kalabiliyor. Bu durum nadir de olsa, elbette bir arıza sebebi olarak görülüyor. Kombi Ateşleme Yapmıyor ise cihazda bulunan reset tuşuna 1 kere basın veya 5 saniye basılı tutun. Eğer basit bir problem varsa bu sayede giderilecek ve cihazınızı kullanmaya devam edebileceksiniz.

Kombi Ateşleme Yapmıyor arızası durumunda neler yapılması gerektiğini sizlerle beraber inceledik. Eğer yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra cihazdaki arıza hala devam ediyorsa, lütfen cihaza elle müdahale etmeyin. Bu durumda cihazın içinde yer alan parçaların bozulduğunu veya işlevini yitirdiğini söyleyebiliriz. Ateşleme arızaları, doğalgazdan dolayı tehlikeli bir hal alabilir. Bu nedenle, mutlaka profesyonel bir Kombi Servisi’ne başvurun. Bu sayede arıza tespiti gerçekleşecek ve problem net olarak belirlenerek gerekli onarım ve bakım işlemleri uygulanacaktır.

Servis Çağırmak İçin Tıkla; Kombi Servisi İzmir

Kombi Ateşlemiyor Ne Yapılmalı
Kombi Ateşlemiyor Ne Yapılmalı

Kombi Ateşleme Yapmıyor ise Hangi Parçalar Arızalıdır ?

Kombi Ateşleme Yapmıyor arızası çoğunlukla ateşleme veya gaz gruplarında yer alan parçaların arızalanmasından dolayı oluşmaktadır. Ancak bunun haricinde diğer birçok aksamın işlevini yitirmesi ile böyle bir problem oluşabilir. Çünkü kombiler karmaşık yapıya sahiptirler ve birçok farklı sistemin ortak çalışmasıyla devreye girerler. Bu durumda profesyonel arıza tespiti yaptırmak, size arızanın sebebini net olarak verecektir. Peki, hangi parçalar bozuk veya arızalı olabilir ?

 • Gaz Valfi
 • Ateşleme Elektrodu
 • Brulör
 • İyonizasyon Elektrodu
 • Ana Kart
 • Kombi Bacası

Kombi Ateşleme Yapmadığı Nasıl Anlaşılır ?

Kombi Ateşleme Yapmıyorsa çoğunlukla cihaz çalıştırıldıktan sonra herhangi bir tepkime vermez, fan sesi duyulmaz ve ışıklarda bir değişiklik görülmez. Kombi olduğu gibi durur ve yalnızca ışıkları yanar. Ancak günümüzde üretilen cihazlar çok daha dijital yapıda bulunan ürünlerdir. Yeni nesil her kombide, cihazda herhangi bir arıza oluştuğunda bunu sizlere bildiren bir arıza kodu dijital ekranda belirir. Bu arıza kodları, DemirDöküm, ECA, Bosch, Baymak, Vaillant gibi markadan markaya değişkenlik göstermektedir. Şimdi gelin, hangi kombi markasında hangi arıza kodunun Kombi Ateşleme Hatasını belirttiğini öğrenelim!

DemirDöküm Kombi Ateşleme Yapmıyor

Arıza KoduSebebi
DemirDöküm Kombi F4 Arıza KoduAteşleme Hatası
DemirDöküm Kombi F7 Arıza KoduGaz Armatürü Arızası
DemirDöküm Kombi F1 Arıza KoduAlevleme Hatası
DemirDöküm Kombi F28 Arıza KoduGaz Giriş Hatası
DemirDöküm Kombi F16 Arıza KoduGaz Valfi Problemi

ECA Kombi Ateşleme Yapmıyor

Arıza KoduSebebi
ECA Kombi C6 Arıza KoduAteşleme Hatası
ECA Kombi EA Arıza KoduBrulör Alev Alma Hatası
ECA Kombi E1 Arıza KoduAteşleme Hatası
ECA Kombi A01 Arıza KoduAteşleme Yapmıyor
ECA Kombi E01 Arıza KoduGaz Beslemesi Olmuyor

ECA Kombiler İçin Servis Hizmeti; https://www.berketeknik.com/eca-kombi-servisi-izmir/


Bosch Kombi Ateşleme Yapmıyor

Arıza KoduSebebi
Bosch Kombi EA Arıza KoduAteşleme Yapmıyor

Baymak Kombi Ateşleme Yapmıyor

Arıza KoduSebebi
Baymak Kombi E1 Arıza KoduAteşleme Hatası
Baymak Kombi E01 Arıza KoduGaz Beslemesi Gerçekleşmiyor
Baymak Kombi E35 Arıza KoduBrulör Alev Almıyor
Baymak Kombi E133 Arıza KoduAteşleme ve Alevlenme Gerçekleşmiyor

Vaillant Kombi Ateşleme Yapmıyor

Arıza KoduSebebi
Vaillant Kombi F28 Arıza KoduGaz Valfi Arızası
Vaillant Kombi F27 Arıza KoduSahte Alev – Ateşleme Hatası
Vaillant Kombi F29 Arıza Koduİyonizasyon Problemi
Vaillant Kombi F57 Arıza KoduAteşleme Elektrodu Arızası
Vaillant Kombi F87 Arıza KoduAteşleme Trafosu Arızası
Vaillant Kombi F20 Arıza KoduAteşleme Soketi Hatası

Warmhaus Kombi Ateşleme Yapmıyor

Arıza KoduSebebi
Warmhaus Kombi E 06 Arıza KoduAteşleme Gerçekleşmiyor
Warmhaus Kombi rE 06 Arıza KoduGaz Valfi Arızası
Warmhaus Kombi rE 08 Arıza KoduAlev Yok – Ateşleme Hatası
Warmhaus Kombi E 44 Arıza KoduBrulör Yanma Arızası
Warmhaus Kombi rE 41 Arıza KoduGaz Arızası
Warmhaus Kombi rE 72 Arıza KoduBaca Arızası – Sirkülasyon Hatası
Warmhaus Kombi F87 Arıza KoduAteşleme Trafosu Arızası

Warmhaus Kombiler İçin Servis Hizmeti; https://www.berketeknik.com/warmhaus-kombi-servisi/


Kombi Ateşleme Arızası Fiyatı Ne Kadar ?

Kombi Ateşleme Yapmıyor arızasının çözümü için ödenmesi gereken fiyat ve tamir bedeli sıklıkla merak ediliyor. Bu noktada net bir fiyat söylemek, cihaza bir arıza tespiti gerçekleştirmeden mümkün değildir. Bunun nedeni ise, arızanın birden fazla sebebinin olabileceğidir. Kombi Ateşleme Arızası ile ilgili nedenleri ve arızaya sebep olabilecek parçaları sizlerle paylaştık. Gördüğünüz üzere, kombilerde ateşleme sisteminde oluşabilecek bir sorunda birçok farklı neden vardır. Ateşleme grubu cihazın en karmaşık alanı olmasıyla beraber, bu alanda çalışan birçok farklı parça bulunmaktadır. Bunu baz aldığımızda, cihazınızın ateşleme yapmaması durumunda; Gaz Valfi, Gaz Grubu, Ateşleme Elektrodu, Ateşleme Grubu, Brulör, İyonizasyon Elektrodu, Kombi Bacası, Anakart ve daha birçok parça arızalı olabilir. Bu nedenle, Kombi Ateşleme Arızası Fiyatının net bir şekilde belirlenmesi için cihaza bir arıza tespiti yapılmalıdır.

Ancak şunu söyleyebiliriz ki; ateşleme grubunda herhangi bir parçanın arızalanması durumunda, ufak arızalara nispeten daha yüksek maliyetler oluşabilir. Bazen basit bir hata ile ortaya çıkabilen Kombi Ateşleme Yapmıyor sorunu, bazen de çok kritik parçaların arızalanması nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu noktada tamir ve onarım için gereken fiyat skalası oldukça geniştir. Eğer kombinizin ateşleme arızasının tamiri için net bir fiyat bilgisi almak istiyorsanız; profesyonel bir servis çağırmalı ve arıza tespiti yaptırmalısınız.


Kombi Ateşleme Hatası Sık Sorulan Sorular

Kombi Bacası Nasıl Temizlenir ?

Kombi Bacasını evde temizlemek için Baca Temizleme Ürünü satın alarak kullanabilir, bacanın pisliği dışarı atmasını sağlayabilirsiniz.

Kombi Ateşleme Grubu Neden Bozulur ?

Kombinin önemli parçalarından oluşan Ateşleme Grubu çoğunlukla doğalgaz problemleri ve elektrik kesintileri nedeniyle arızalanır.

Kombi Bakım ve Baca Temizliği Ücreti Ne Kadar ?

Kombi Bakımı ve Baca Temizliği ücreti güncel olarak 500-700 TL bandındadır.