Buzdolabı Servis

Buzdolabı Su Akıtıyor Neden ?

Buzdolabı Su Akıtıyor arızası, günümüzde her marka cihazda oldukça sık görülen, bazen basit bir şekilde çözülebilen bir teknik problemdir. Genellikle kullanıcı hatalarından, bazı durumlarda ise bazı iç parçaların ömrünü yitirmesinden kaynaklanan bu arızanın belli başlı nedenleri vardır. Buzdolabı cihazınız su akıtıyor ise bunun temel sebepleri; dolabın içine sıcak gıdaların yerleştirilmesi, tahliye kanallarının tıkanması, rezistans parçasının ömrünü doldurması, termostat arızası, anakart arızası, timer arızası ve diğer sebeplerden dolayı olabilir.

TEKNİK DESTEK: (0232) 326 30 51 ✆

Bu teknik problemde; buzdolabınızın suyu nereden akıttığı ve bunun hangi şekilde olduğu dikkat edilmesi gereken bir husustur. Cihazınız alttan su kaçırıyor veya iç ve üst kısımda terleme şeklinde su damlatıyor olabilir. Bu nedenle öncelikle arızayı tam olarak anlamak ve cihazın su akıtmasına neden olabilecek sebepleri incelemek gerekir. Gelin, Buzdolabı Neden Su Akıtıyor diyorsanız; arızanın sebeplerine, problemin nasıl anlaşılacağına, neler yapılabileceğine, bozuk olabilecek parçalara ve çözüm yollarına göz atalım.

Buzdolabı Su Akıtıyor
Buzdolabı Su Akıtıyor

Buzdolabı Su Akıtıyor Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Buzdolabı Su Akıtıyor arızasının iki farklı şekilde olabileceğini söylemiştik. Bu durumda cihaz ya üst kısımdan yani iç duvarlardan veya tavandan terleme şeklinde su akıtacaktır, ya da alt kısımdan su sızıntısı şeklinde olacaktır. Her iki durumda da bu arızanın çeşitli sebepleri vardır. Ancak ilk olarak cihazın hangi şekilde su akıttığını belirlemek gerekir. Bunu tespit etmek ve arıza sebeplerini öğrenmek için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Şimdi gelin, cihazın su akıtma şeklinin nasıl anlaşılacağına ve arıza durumuna yönelik problem sebeplerine göz atalım;

 • Öncelikle söylediğimiz gibi buzdolabının hangi biçimde su akıttığını tespit etmeniz gerekiyor. Buzdolabının alt bölmesinde veya buzluk kısmında duvarlarda su damlaları varsa veya hava kanallarından su akıyorsa; Buzdolabı üstten su akıtıyor demektir. Bunun temel sebepleri arasında kullanıcı hataları, belli parçaların bozulması veya cihazın iç aksamlarının ömrünün dolması yer alabilir.
 • Diğer bir ihtimalde, buzdolabınızın alt kısmını; yani ayaklarının bulunduğu kısmı kontrol etmelisiniz. Cihaz düzenli olarak alt kısımdan su akıtıyorsa ve zaman aralıklarıyla zeminde su birikintisi görüyorsanız; Buzdolabı alttan su akıtıyor demektir. Bu durumun nedenleri; tahliye giderlerinin tıkanması, cihazın nemi atamaması veya dolabın yanlış pozisyonda durması olabilir.

Buzdolabı Su Akıtıyor Ne Yapılmalı ?

Buzdolabı Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım diyorsanız, bu arızanın çözümü olabilecek basit işlemleri sizlerle paylaştık. Bu arıza her ne kadar kullanıcı hataları ve ufak problemler nedeniyle oluşabilsede, çoğunlukla çalışma sisteminde yer alan parçaların arızalanması bu arızayı ortaya çıkabilir. Aşağıda yer alan adımları cihazda yaşadığınız problemin türüne göre uygulayabilirsiniz. Ancak teknik sorun çözülmediyse ve hala devam ediyorsa, bu durumda mutlaka profesyonel bir Beyaz Eşya Servisi‘nin müdahalesi gerekir. Cihaza detaylı bir arıza tespiti uygulanmalı ve onarım işlemleri gerçekleştirilmelidir. Şimdi gelin, çözüm yollarını inceleyelim.

| Buzdolabı Üstten Su Akıtıyor Ne Yapılmalı ?

Buzdolabınızın kapaklarını açtığınız zaman iç duvarlarda terleme şeklinde su damlaları görüyorsanız, cihazınız üst kısımdan su akıtıyor demektir. Bu durumda, dolabın içine sıcak bir besin koymuş olabilirsiniz. Yüksek sıcaklıktaki içecek veya gıdaların buzdolabının içine yerleştirilmesi, iç kısımlarda terleme yapmasına neden olabilir. Bununla beraber; rezistans arızalanmış, termostat bozulmuş veya cihazın hava kanalları tıkanmış olabilir. Buzdolabı Su Akıtıyor ise bu durumda uygulayabileceğiniz birkaç işlem bulunmaktadır;

 1. Buzdolabının içini tamamen boşaltın ve fişini çekin.
 2. Üst ve alt kapakları tamamen açık bırakın.
 3. Dolap yaklaşık 6 – 12 saat kapalı kaldıktan sonra, buzluk kısmında bulunan tahliye giderinden ve hava kanallarından az miktarda ve yüksek sıcaklıkta su dökün.
 4. Buzdolabını en az 48 Saat ( 2 Gün ) kapalı ve kapıları açık şekilde bırakın.
 5. Bu sürenin sonunda, cihazın tahliye ve hava kanallarındaki buzlanmalar çözülmüş olacaktır. Ardından, Buzdolabı Su Akıtıyor problemi çözülecektir.
 6. Çözülmezse, mutlaka Buzdolabı Servisi‘ne başvurmanız önerilir.

| Buzdolabı Alt Kısımdan Su Akıtıyor Ne Yapılmalı ?

Buzdolabınız alt kısımdan yani ayakların bulunduğu kısımdan su sızdırıyor olabilir. Genellikle böyle bir durumda, alt kısma doğru uzanan tahliye kanalları tıkalı olabilir diyebilir. Bunun haricinde, dolabın yanlış bir şekilde konumlandırılmış olması da Buzdolabı Su Akıtıyor problemine sebebiyet verebilir. Dolabınızın dümdüz durması halinde zeminde bulunan yamukluktan kaynaklanan pozisyonda, cihazın drenaj sistemi yanlış meyil alabilir. Veyahut cihazın öne doğru eğik durması, alttan su akıtmasına sebep olacaktır. Bununla beraber, alt kısımda yer alan tahliye kabının delinmiş veya çatlamış olması da ihtimaller arasındadır. Bu durumda gerçekleştirebileceğiniz net bir işlem bulunmaktadır;

 • İlk olarak Buzdolabının içerisinde hareket etmesini zorlaştıracak miktarda ürün varsa bunları dışarı çıkartın.
 • Dolabınızın altında yer alan ve çekmece şeklinde çekebileceğiniz bir drenaj kabı olacaktır. Bu kabı çıkartın, delik veya çatlak durumu var mı diye kontrol edin.
 • Buzdolabını ön taraftan bir miktar havaya kaldırın. Cihazın altında önde ve arkada 2 adet olmak üzere ayaklar bulunmaktadır.
 • Önde bulunan ayakları çevirerek yükseltin. Ön ayaklarının uzunluğunun arka ayaklardan fazla olmasına dikkat edin.
 • Ardından dolabın pozisyonunu düzeltin ve ön tarafın yüksekliğini kontrol edin.
 • Bu işlem sonrasında cihazın drenaj sistemi doğru meyil alacak ve su akıntısının önüne geçilecektir.
No Frost Buzdolabı Su Akıtıyor
No Frost Buzdolabı Su Akıtıyor

No Frost Buzdolabı Su Akıtıyor Neden ?

Buzdolabının su akıtmasının genel sebepleri arasında en temeli cihazın tahliye kanallarının tıkanması olarak bilinmektedir. Bu noktada buzlanmayı ve tıkanmayı, farklı türdeki buzdolapları; farklı çalışma prensipleri ile engellerler. No Frost Buzdolaplarının ise çalışma prensipleri, diğer buzdolaplarına göre farklılık göstermektedir.

No frost buzdolapları, soğutma aksamlarını belirli aralıklarla ısıtarak; buzların çözülmesini, kanalların açılmasını ve suyun tahliye edilmesini sağlar. Tahliye edilen su ise cihazın alt kısmında yer alan buharlaşma kabına taşınır. Bu aşamada ısıtıcı rezistans ve beraberinde su tahliyesi aşamasında Evaporatör parçası kullanılır. Ayrıca no frost buzdolaplarında buzlanmanın önlenmesi için, soğutma işlemi; fan aracılığıyla soğuk hava ve normal havanın beraber üflenmesi ile sağlanır. Kısacası bu çalışma sistemi içerisinde yer alan parçaların arızalanması, cihazın su akıtmasına neden olabilmektedir. Sonuç olarak No Frost Buzdolabı Su Akıtıyor ise bunun sebepleri;

-| Buharlaşma Kabının Zarar Görmesi; No frost buzdolabının altında yer alan buharlaşma kabı, tahliye edilen suyun toplandığı kısımdır. Burada suyun buharlaşması sağlanır. Bu kabın çatlaması veya kırılması durumunda; cihaz alt kısımda su sızdıracak ve Buzdolabı Su Akıtıyor sorunu ortaya çıkacaktır.

-| Tahliye Kanallarının Tıkanması; Evaporatör üzerinde bulunan hava kanallarının tıkanması durumunda, suyun tahliyesi sağlanamaz. Bunun sonucunda ise, tahliye edilemeyen su; cihazın özellikle iç kısımlarından akabilir.

-| Evaporatörün Arızalanması; No frost dolapların farklılığını temel olarak ortaya koyan Evaporatör parçası, soğutma elemanlarının ısınması ve su tahliyesi gibi işlemlerde görevlidir. Bu parçanın arızalanması durumunda; su tahliyesi aksaklığa uğrayabilir ve Buzdolabı Su Akıtıyor problemi gözükebilir.

-| Rezistansın Arızalanması; Rezistans parçası; no frost buzdolapları içerisinde ısıtma sağlayarak hava kanalları içerisindeki buzlanmanın çözülmesini sağlar. Bu aksamın bozulması durumunda buzların çözülmesi aksayabilir ve bu nedenle cihaz su kaçırabilir.

-| Fanın Arızalanması; No Frost dolaplarının soğuk hava ve normal havayı fan aracılığıyla beraber üflediğini söylemiştik. Dolayısıyla fanda meydana gelen herhangi bir aksaklık, cihazın soğuk dengesini bozacak ve buzlanmayla beraber su akıtmasına neden olacaktır.

Buzdolabı Neden Su Akıtıyor
Buzdolabı Neden Su Akıtıyor

Buzdolabı Neden Su Akıtır ?

Buzdolabı Neden Su Akıtıyor diyorsanız, bunun belli başlı bazı sebepleri olabilir. Kullanıcı hatalarından dolayı kaynaklanabilen bu arızanın, ayrıca daha birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu arıza; kimi zaman cihazdaki parçaların ömrünün dolması veya arıza vermesi, kimi zamansa yanlış kullanımdan oluşan hatalar nedeniyle ortaya çıkabilir. Yine de bu teknik problemin oluşma nedenlerini bilmek, dolabı doğru kullanmanız ve aynı sorunu tekrar yaşamamanız için iyi olacaktır. Buzdolabının Su Akıtma nedenleri aşağıdaki gibidir;

| Sıcak Gıdalar Yerleştirmek; Henüz soğumamış ve hala yüksek sıcaklığa sahip gıdalar ve besinler, dolabınıza yerleştirmeniz durumunda bu problemin ortaya çıkmasına neden olabilir.

| Tıkanık Drenaj Yolları ve Filtreler; Buzdolabınızın sisteminde sistemde oluşan suyun atılmasını ve bu yolla buharlaşmasını sağlayan drenaj kanalları ve sebzelik kısmındaki nemi atmaya yarayan bir bölüm ve filtreler vardır. Zamanla bu kanallarda tıkanıklık oluşması, cihazın hava kanallarını da etkileyerek Buzdolabı Su Akıtıyor şikayetine neden olur.

| Buzdolabı Kapağını Açık Bırakmak; Buzdolabınızın kapağını açık bırakmanız, kapak contalarında bir problem olması veya kapağın sürekli olarak açılıp kapanması; bu arızayı oluşturabilecek nedenlerdendir. Cihazın içine sıcak hava girmesi; nemlenme, terleme ve zamanla su akıtmasına sebebiyet verebilir.

| Yanlış Konumlandırma; Buzdolaplarının su akıtmasının en temel nedenleri arasında, cihazın yanlış pozisyon alması yer alır. Cihazın öne eğik veya diğer şekillerde yanlış pozisyonlandırılması, su kaçırmasına olanak sağlamaktadır.

| Gaz Eksikliği; Statik buzdolaplarında, cihaz içerisinde az miktarda gaz olması veya gaz kanallarının tıkalı olması, soğutma performansının düşmesine neden olarak Buzdolabı Su Akıtıyor arızasına neden olabilir.

| İç Parçaların Arızalanması; Buzdolabı Neden Su Akıtıyor sorusunun en temel cevaplarından biri, cihazdaki iç parçaların ve aksamların; bozulması, ömrünü yitirmesi veya işlevini görmemesidir. Rezistans, Sensör ve Termostat gibi parçaların arızalanması, cihazın su akıtmasına sebep vermektedir.


Buzdolabı Su Akıtıyor İse Hangi Parçalar Arızalı Olabilir ?

Buzdolabı Su Akıtıyor gibi bir şikayetiniz varsa ve söylenen yöntemleri uygulamanıza rağmen problem çözülmüyorsa, cihazın içindeki herhangi bir parçanın veya parçaların bozulmuş olma ihtimali yüksektir. Bu durumda belli başlı parçaların işlevini yitirmesi, cihazın hava kanallarının tıkanmasına, buzu eritememesine, suyu tahliye edememesine ve su akıntısına sebep olacak diğer problemlere neden olabilir. Böyle bir teknik sorunda, cihaz elle müdahale etmemenizi öneririz. Mutlaka alanında uzman bir teknik servisin incelemesi gerekmektedir. Ancak yine de cihazda bozulan parçayı tahmin etmek ve buna göre hareket etmek, sizlere avantaj kazandıracaktır. Şimdi gelin, cihazınız su akıtıyor veya terleme yapıyorsa, hangi parçaların arızalı olabileceğine göz atalım;

 • Rezistans; Buzdolabın yer alan Rezistans parçasının görevlerinden biri de, cihazın iç kısmında oluşan buzlanmaları çözerek tahliye edilmesini sağlamaktadır. Bu parçanın bozulması durumunda cihaz buz kitlemesi yaşar ve ortaya su akıtma problemi çıkabilir.
 • Termostat; Cihazın soğukluk derecesini ayarlamaya yarayan parça Termostattır. Bu aksamda bir arıza meydana gelmesi durumunda, cihazınız soğukluk derecesini ayarlamaz ve Buzdolabı Su Akıtıyor sorunu oluşabilir.
 • Timer; Buzdolabında motorun çalışacağı ve duracağı zamanı planlayan parçadır. Bu kısımda bir problem oluşması da bu arızaya sebebiyet vermektedir.
 • Tahliye Kanalları; Cihazın içerisinde çözülen buzların su olarak tahliye edilmesini sağlayan borulardır. Tahliye kanallarında bir tıkanıklık olması, suyun tahliye edilememesine ve su akıntısına neden olacaktır.
 • Kapak Contası; Kapının iç kısmında bulunan lastikleri yani kapı contalarında yıpranma, yırtık ve delik gibi durumlar olması; Buzdolabı Su Damlatıyor arızasını oluşturabilir. Kapı contalarında bir sorun olması, buzdolabının sıcak havaya maruz kalmasına ve su akıtmasına sebep olur.
 • Buharlaşma Kabı; Düşük bir ihtimal de olsa, buzdolabının en altında bulunan ve buharlaşacak olan suyun muhafaza edilmesine yarayan bu kapta herhangi bir çatlak veya kırık olması, cihazın alt kısımdan su sızıntısı yapmasına neden olur.
 • Elektronik Kart; Cihazda gerçekleşen tüm işlemleri yöneten ve komut gönderen Ana Kartın üzerinde herhangi bir diyotun patlaması veya bozukluk olması, Buzdolabı Su Akıtıyor arızasına ve daha birçok teknik probleme neden olur.
Buzdolabı Neden Su Akıtır
Buzdolabı Neden Su Akıtır

Arçelik Buzdolabı Su Akıtıyor Ne Yapılmalı ?

Arçelik Buzdolabı Su Akıtıyor ise ve cihazınız yeniyse, bu durumda sizlere bazı arıza kodları gösterebilir. Arçelik cihazlar, beyaz eşya ve buzdolabı alanında oldukça sık tercih edilen ürünlerdir. Kullanıcı oranının fazla olması nedeniyle, bu arıza Arçelik ürün sahipleri tarafından sık sık görülmektedir. Son yıllarda üretilen yeni buzdolapları, eski cihazlara göre çok daha teknolojik ve dijital bir yapıdadır. Bu nedenle, akıllı cihazlar herhangi bir teknik problem olduğunda sizlere bazı arıza kodları göstererek durumu açıklamaktadır. Eğer Arçelik dolabınız su akıtıyor ise, yukarıda verdiğimiz adımları uygulayabilirsiniz. Ancak cihazınız belli bir arıza kodu gösteriyor ise, gelin su akıtma problemine neden olabilecek arıza kodlarını inceleyelim.

Arıza KoduNedeni
E1Evaporatör Sensör Arızası
E3Hava Sensörü Arızası
E4Defrost Isıtma Arızası
E5Termostat Arızası
E7Su Tahliye Arızası
F4Isıtıcı Arızası
R4Kart Arızası
Arçelik Buzdolabı Arıza Kodları

Arçelik Buzdolabı Neden Su Akıtıyor diyorsanız, bu duruma neden olabilecek arıza kodlarını sizlerle paylaştık. Yukarıda belirttiğimiz arıza kodlarından herhangi birini cihazınızda gözlemliyorsanız, elle müdahale etmemenizi öneririz. Buzdolabınızda herhangi bir arıza kodunun oluşması, sistemdeki bir parçanın bozulduğuna işarettir. Mutlaka profesyonel bir Arçelik Servisi çağırmalısınız.

Arçelik Cihazlarınız İçin Hizmet Alın; https://www.berketeknik.com/arcelik-servisi-izmir/


Samsung Buzdolabı Su Akıtıyor

Samsung buzdolapları da kullanıcılar arasında yoğun olarak tercih ediliyor ve su akıtma problemi ile sıklıkla karşılaşıyor. Samsung buzdolaplarında su akıtma probleminin genel sebepleri arasında; cihazın buzlanma yapması, su tahliyelerinin ve hava kanallarının tıkması yer alıyor. Çözüm için ise genellikle buzdolabının belirli bir süre kapatılması, giderlerin temizlenmesi ve giderlerin açılması öneriliyor. Bunlar haricinde, günümüzde ev eşyalarının dijitalleşmesi ile beraber Buzdolabı Su Akıtıyor probleminin nedenini anlamak oldukça kolay hale geldi. Akıllı ev aletleri artık herhangi bir arıza oluştuğunda arıza kodu gösteriyor. Bu dijital kodlara bakarak arızanın neden ortaya çıktığını anlayabiliyoruz. Şimdi gelin, Samsung buzdolaplarının su akıtma problemine dair verebileceği arıza kodlarına göz atalım.

Arıza KoduNedeni
E1Sensör Hatası
E2Dondurucu Sensör Arızası
E11Aşırı Düşük Sıcaklık
E5Sıcaklık Sensörü Arızası
R1Defrost Sensör Problemi
4ETermostat Arızası
F1Rezistans Arızası
F1Fan Arızası
Arçelik Buzdolabı Arıza Kodları

Buzdolabı Su Akıtıyor Arızası Nasıl Önlenir ?

Buzdolabı Su Akıtıyor arızasının nedenleri arasında kullanıcı hatalarının önemli bir yere sahip olduğunu söylemiştik. Bununla beraber, cihazın içindeki bazı parçaların zamanla işlevini yitirmesi ve buzdolabının ömrünün dolması da arıza sebepleri arasında yer alıyor. Böyle durumların önüne geçmek için, buzdolabınızı doğru bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Buzdolabınızın su akıtmaması ve performansı bir şekilde çalışması için uygulayabileceğiniz birkaç işlem bulunuyor. Bu hususlara dikkat ederek olası arızaların önüne geçebilir, cihazınızın uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

 1. Buzdolabına sıcak yiyecek ve içecekleri yerleştirmeyin. Yüksek sıcaklıktaki gıdalarınızı belirli bir süre dışarda bekleterek soğumasını sağlayın.
 2. Cihazın iç kısımdaki hava kanallarını kapatmayın. Gıdaları, dolabınızın içerisinde yeterli boşluk kalacak şekilde yerleştirin.
 3. Buzdolabı kapağını açık bırakmayın ve sık aralıklarla açıp kapatmayın. Kapı contalarınızı kontrol edin ve buzdolabına sıcak hava girmediğinden emin olun.
 4. Buzdolabınızı doğru bir şekilde konumlandırın. Ayak ayarlarının doğru bir şekilde yapın ve cihazın öne eğik bir pozisyonda durmadığından emin olun.
 5. Buzdolabınızın iç kısmını ve filtrelerini düzenli olarak temizleyin. Herhangi bir tıkanıklık oluşmasını engelleyin.
 6. Dolabın soğuk ayarlarını yaşanan mevsime göre yapılandırın. Yanlış ayarlamaların önüne geçmek ve doğru kullanım için kullanım kılavuzunu inceleyin.
 • Buzdolabının ön kısmında veya içinde dijital ekran varsa soğutucu bölmesi +4, dondurucu bölmesi -18 dereceye ayarlanmalıdır.
 • Dereceleri buzdolabının içindeki düğmeden ayarlıyorsanız düğme ibresini ortaya, 1’den 4 ve Max’a kadarsa 2 veya 3 konumuna, 2’den 8’e kadarsa 4 konumuna alabilirsiniz.

Kaynak; https://www.arcelik.com.tr/destek/buzdolabi/buzdolabi-ic-bolumden-su-akitiyor

Bugün sizlerle Buzdolabı Su Akıtıyor arızasının nedenlerini, çözüm yollarını, arızalı olabilecek parçaları ve problemin nasıl önleneceğini inceledik. Buzdolapları, diğer beyaz eşyalardan farklı olarak 24 Saat aktif olması gereken cihazlardır. Hayatımız içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan buzdolaplarının eksikliği, birçok mağduriyet oluşturacaktır. Bu sebeple cihazınızı doğru kullanmalı, bakımlarını aksatmamalı ve arızalara karşı dikkatli olmalısınız. Buzdolabınızda oluşan bu ve buna benzer arızalar için basit müdahaleler işe yaramıyorsa, profesyonel servis desteği almanızı öneririz. Bir sonraki içerikte görüşmek dileğiyle!