Çamaşır Makinesi Tamircisi

Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor Neden ?

Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor arızası, günümüzde sıklıkla karşılaşılan çamaşır makinesi arızalarından biridir. Bu arızanın en temel nedenleri arasında; ısıtıcı grubu ve rezistansın arızalanması, elektrik bağlantısındaki problemler, yetersiz su girişi ve cihazın sıcaklık derece ayarlarının yanlış yapılması yer almaktadır.

TEKNİK DESTEK: (0232) 326 30 51 ✆

Cihazın sağlıklı bir şekilde çalışması ve çamaşırları temiz bir şekilde yıkayabilmesi için suyun uygun sıcaklıkta olması gerekir. Bu nedenle, destek alınması gereken ve kritik bir teknik problemdir. Ancak öncelikle, arızayı tam olarak anlamalıyız. Şimdi gelin, çamaşır makinesinin suyu ısıtıp ısıtmadığını nasıl anlayabilirsiniz inceleyelim.

Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor
Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor

Çamaşır Makinesinin Suyu Isıtmadığı Nasıl Anlaşılır ?

Yeni üretilen cihazların bir çoğunda, akıllı ve dijital sistem bulunmaktadır. Makinenin herhangi bir bölümüne arıza meydana gelmesi durumunda, cihaz otomatik olarak dijital ekrana arıza kodu gönderecektir. Arçelik, Beko, Bosch ve Siemens gibi makinelerde; E3, E1, F3, F19, H1 ve benzeri hata kodları görülebilir. Bu sayede, arıza kodunun açılımına bakarak kolaylıkla su ısıtma arızası anlaşılabilir. Eğer Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor diyorsanız ve eski bir cihaza sahipseniz, bunu tespit etmek için birkaç yöntem daha bulunmaktadır;

-| Öncelikle cihazın hangi programda çalıştığını ve programın hangi bölümünde olduğu kontrol etmelisiniz. Çünkü, çamaşır makineleri bazı programlarda düşük sıcaklıkta su kullanırlar, bazı programlarda ise suyu ısıtmazlar. Eğer cihazınız; Durulama ve Ön Yıkama programlarından birindeyse, suyu ısıtmayacaktır. Kısa program ve yünlü yıkama gibi programlarda ise düşük su sıcaklığı kullanacaktır. Bu nedenle, eğer makinenizi bu programlardan birinde çalıştırdıysanız, endişelenecek bir durum yoktur.

-| Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor ise bunun anlamanın basit ve başka bir yolu; kapak camına dokunarak sıcaklığı kontrol etmektir. Cihazınız yıkama esnasındayken, ön cama dokunarak içerideki suyun sıcak olup olmadığını anlayabilirsiniz. Diğer bir yol ise, cihaz suyunu boşaltırken pis su hortumunu kontrol etmektir. Makine çalışırken; boşaltma kısmında, cihazın arkasında yer alan tahliye hortumuna dokunursanız, hortumun sıcaklığından yola çıkarak suyun soğuk olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

-| Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor arızasının en net ve belirgin sebeplerinden biri, makinede yer alan ve ısıtma görevi gören parçaların işlevini yitirmesidir. Bu durumda, cihazın içi açılarak ölçüm aleti ile kontrol edilmelidir. Bu durumda, kullanıcıların yapabileceği herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Elle müdahale etmek, bir hayli tehlikeli olabilir. Bu durumlarda mutlaka profesyonel bir Beyaz Eşya Servisi‘ne başvurulmalıdır.

-| Elektrik bağlantılarınızda bir yanlışlık olması ve prizde bulunan voltaj hataları gibi sebepler, cihazın suyu ısıtmamasına neden olabilir. Ayrıca, cihazın içinde bulunan kablolar dahil olmak üzere elektrik aksamlarında bir yanlışlık bulunması, makinenin bu arızayı göstermesini tetikleyebilir. Bu, nadir görülen bir durum olsa da, çamaşır makinesi suyu neden ısıtmıyor sorusunun cevabı olabilir.


Çamaşır Makinesinin Suyu Isıtmıyor Ne Yapılmalı ?

Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor arızası günümüzde oldukça popüler olmakla beraber sıklıkla görülmektedir. Arıza durumlarında cihaza ilk yapılan müdahaleler bir hayli önemlidir. Bilinçsizce yapılan işlemler arızayı büyüterek çözülmesi zor problemler oluşturabilir. Bu nedenle, doğru adımlar izleyerek arızayı kontrol etmeli ve cihazın içine elle müdahalede bulunmamalıyız. Şimdi sizlerle, çamaşır makinesi suyu ısıtmıyor ise yapabileceğiniz işlemlere göz atalım.

 • Arıza Tespit: Öncelikle, arızayı anlamanız ve tespit etmeniz gerekiyor. Bunun için, yukarıda paylaştığımız metotları uygulayabilirsiniz. Cihazın dijital ekranındaki arıza kodunu, çalıştırdığınız programı, kapak camını ve hortumunu kontrol ederek cihazın suyu ısıtmadığını net olarak anlayabilirsiniz.
 • Su Basıncı Kontrolü: Çamaşır makinesinin suyu ısıtmamasının nedenlerinden biri de su bağlantısında yer alan bir hata veya basınç problemidir. Cihazın arkasında yer alan temiz su hortumunu ve çeşmeyi kontrol ediniz. Hortumu çeşme tarafından çıkartarak çeşmeden gelen suyun basıncını kontrol etmelisiniz. Ayrıca, temiz su hortumunda herhangi bir tıkanıklık olup olmadığına bakmalısınız. Cihaza yeterli miktarda su girişinin gerçekleşmemesi, bu arızanın oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Sıcaklık Ayarı Kontrolü: Cihazının sıcaklık ayarını kontrol etmelisiniz. Dijital bir ürüne sahipseniz kullanma kılavuzuna göz atarak veya internet üzerinden aratarak sıcaklık derecesini nasıl değiştireceğinizi öğrenebilirsiniz. Makinenin suyu ısıtması için uygun olan sıcaklık derecesini ayarlamalısınız.
 • Doğru Kullanım: Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor arızası ile 1 defa karşılaştıysanız, artık cihaza aşırı yükleme yapmamalısınız. Cihaza aşırı yükleme yapmanın ve üst üste kullanımın temel bir arıza sebebi olduğunu söylemiştik. Çamaşır makinenize; ıslak ağırlığı cihazın kapasitesini geçmeyecek şekilde çamaşır yüklemelisiniz.

Yukarıda, cihazınızın suyu ısıtmama durumunda elle yapabileceğiniz müdahalelerden bahsettik. Ancak çoğunlukla bu teknik problem cihazın içinde yer alan aksamların ve ısıtıcı grubunun arızalanmasından dolayı oluşur. Böyle durumlarda mutlaka profesyonel bir teknik servisten yardım almalısınız.

 • Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor ve makinede yer alan parçalar arızalıysa, bu durumda kullanıcının kendi başına yapabileceği bir işlem bulunmamaktadır. Cihazın içi açılarak Rezistans, NTC Sensör ve Elektronik Kart gibi parçaların ölçülmesi gerekir. Ayrıca servis tarafından detaylı bir arıza tespiti de gerçekleşmelidir. Arından, makinenin atölyeye alınması, arızalı parçaların değişmesi ve tamamen sökülerek onarılması gerekir. Dolayısıyla, bu işlemin ev ortamında ve bilinçsizce yapılması tehlikeli olacaktır. Firmamız, her marka çamaşır makinesi cihazı için profesyonel hizmet sunmaktadır. Hizmetlerimiz inceleyebilir ve arıza çözümleri için ulaşabilirsiniz.

Profesyonel Teknik Destek; Çamaşır Makinesi Servisi

Çamaşır Makinesi Suyu Neden Isıtmaz
Çamaşır Makinesi Suyu Neden Isıtmaz

Çamaşır Makinesinin Suyu Neden Isıtmaz ?

Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor arızanın daha önce de söylediğimiz gibi birden çok sebebi olabilir. Bu nedenler, bazen kullanıcı hataları, bazen cihazın yaşı, bazense şanssızlık olarak adlandırılabilir.

 • Parçaların Bozulması; Çamaşır Makinesi sisteminde yer alan ve ısıtma görevi gören; rezistans, ntc sensör ve termostat gibi iç aksamların işlevini yitirmesi, en yaygın arıza sebebidir. Bu durumda çoğunlukla yoğun kullanım ve cihazın yaşına bağlı olarak gelişir. Zamanla aşınan ve kullanım ömrünü yitiren ısıtma parçaları, sıklıkla arıza gösterebilmektedir. Bu durum, sonuç olarak suyun ısınmamasına neden olabilir.
 • Voltaj Problemleri; Cihazın ısıtma bölümünde bir arıza oluşmasında ne temel nedenlerden biri elektrik akımı ve voltaj problemleridir. Çamaşır makinesindeki suyun ısınmasını sağlayan parçalar, elektrik enerjisini ısıya dönüştüren aksamlardır. Dolayısıyla ani elektrik kesintisi, yüksek voltaj ve evin zayıf toprak hattına sahip olması gibi durumlarda rezistans ve sensör gibi parçalar bozulabilir. Bu da cihazın suyu ısıtmamasına neden olur. Çamaşır Makinesi Suyu Neden Isıtmaz diyorsanız, mutlaka elektrik tesisatınızı kontrol etmelisiniz.
 • Kullanıcı Hataları; Birçok arıza durumu genellikle kullanıcı hatalarından oluşmaktadır. Isıtmama arızası da bunlardan biridir. Isıtmama arızasına neden olan kullanıcı hataları; aşırı yükleme yapmak ve üst üste cihazı çalıştırmak gibi hatalardır. Çamaşır makinelerinde, ısıtma grubu kazanın altında bulunur. Cihazın yoğun yük altında bırakılması, kazanın altında yer alan ısıtma parçalarının arızalanmasına neden olur. Bunun sonucunda ise, Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor gibi arızalar meydana gelir.
 • Yanlış Sıcaklık Ayarı; Özellikle son yıllarda üretilen dijital çamaşır makinelerinde, sıcaklık ayarı bulunur. Suyun sıcaklık ayarının yanlış yapılması, cihazın suyu ısıtmamasına neden olabilmektedir. Bazı makinelerde otomatik, bazı makinelerde ise manuel olarak ayarlanan sıcaklık derecesi doğru olmalıdır. Bu durum, nadir görülse de bu arızanın temel nedenleri arasında karşımıza çıkmaktadır.

Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor İse Hangi Parçalar Arızalıdır ?

Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor arızasının sebeplerini sizlerle paylaştık. Bu nedenler arasında en temel arıza sebebinin parçaların bozulması olduğundan da bahsettik. Makine içerisinde cihazın ısınmasından ve sıcaklık dengesinden sorumlu olan bir Isıtma Grubu vardır. Burada meydana gelen birtakım arızalar ve iç aksamların işlevini yitirmesi, bu arızanın oluşmasına sebebiyet verir. Ayrıca, cihazda meydana gelen tüm işlemler için komut gönderen ve beyin görevi gören kart grubu da büyük bir arıza nedenidir. Peki, hangi parçalar arızalı olabilir ?

 • Rezistans
 • NTC Sensör
 • Elektronik Kart
 • Fiş
 • Ventil
Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor Neden
Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor Neden

Bosch Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor

Bosch Çamaşır Makineleri oldukça sık tercih edilen popüler ürünlerdir. Bildiğiniz üzere Bosch markası, beyaz eşya ürünleri ile piyasaya öncelik etmektedir. Bosch cihazlarda da sıklıkla Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor arızası görülebilir. Bosch makineler de daha önce bahsettiğimiz sebeplerden dolayı suyu ısıtmayabilir. Böyle durumlarda Bosch marka kaliteli bir cihaza oldukça hassas davranılmalıdır. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi, yeni nesil dijital cihazlar, olası bir arıza durumunda sizleri arıza kodları ile bilgilendirmektedir. Şimdi sizlerle Bosch Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor ise ekranda görülebilecek arıza kodlarını paylaşacağız.

Bosch Cihazlar için Servis Hizmeti; https://www.berketeknik.com/bosch-servisi-izmir/

Arıza KoduNedeni
Bosch Çamaşır Makinesi E1 Arıza koduSu Isınmasında Bir Problem Var
Bosch Çamaşır Makinesi E4 Arıza KoduGereksiz Isıtma Yapılıyor
Bosch Çamaşır Makinesi E7 Arıza KoduNTC Sensör Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi E19 Arıza KoduSu Yeteri Kadar Isınmıyor
Bosch Çamaşır Makinesi E47 Arıza KoduIsıtıcı Sensör Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi E82 Arıza KoduCihaz Aşırı Isınıyor

Çamaşır Makinesi Su Isıtmıyor Arızasının Nasıl Önüne Geçilir ?

Çamaşır Makinesi arızaları, bazen şanssızlık ve kullanım ömrü nedeniyle oluşsa da, çoğunlukla kullanıcı hataları ve bakımsızlıktan oluşur. Aslında bu, tüm elektronik cihazlar ve olası arızalar için geçerlidir. Bu nedenle, oluşabilecek teknik problemlerin önüne geçmek ve masraflardan kaçınmak yüksek oranda mümkündür. Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor arızanın oluşmaması için neler yapılmalıdır ?

 1. Cihazınızı Doğru Kullanın; Çamaşır Makinenizi kullanmadan önce kullanım kılavuzuna uyun ve aşırı yoğun kullanmaktan kaçının. Cihazınızın sıcaklık ayarı gibi ayarlamalarının doğru yapıldığından ve uygun programda çalıştırıldığından emin olun.
 2. Aşırı Yükleme Yapmayın; Çamaşır makinelerine atılması gereken kıyafet ağırlığı, ıslak olarak cihaz kapasitesinin altında olmalıdır. Örneğin; 8 kilogramlık bir çamaşır makinesine sahipseniz, cihaza yükleyeceğiniz çamaşırların ıslak ağırlığı 8 kilogramı geçmemelidir. Ayrıca, makineyi üst üste yoğun programlarda çalıştırmayın. Bu, ısıtıcı grubuna zarar vererek Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor arızasına neden olabilmektedir.
 3. Su Basıncınızı Kontrol Edin; Cihaza bağlı olan temiz su hortumunun doğru bağlandığından ve çeşmeden gelen suyun basıncının yeterli olduğundan emin olun. Su tesisatınızı kontrol ettirin. Eğer kireçli bir su hattına sahipseniz, kireç önleyici kullanarak arıza riskini minimuma indirin.
 4. Elektrik Tesisatınızı Kontrol Edin; Elektrik tesisatınızı mutlaka bir tesisatçıya kontrol ettirin. Yüksek akım ve ani kesintilerde zarar görmemek için, cihazın fişini taktığınız noktada akım önleyici prizler kullanın. Ayrıca, evinizin veya iş yerinizin toprak hattının kuvvetli olduğundan emin olun.
 5. Cihaz Bakımını Aksatmayın; Düzenli olarak çamaşır makinenizin filtrelerini ve iç sistemini temizleyin. Periyodik olarak belirli zaman aralıklarında cihazı içi boş bir şekilde çalıştırın ve kaliteli bakım ürünleri kullanın. Sirke ve çamaşır makinesi sodası gibi ürünlerle makinenizi düzenli olarak yıkayın. Makineye attığınız çamaşırların içerisinde toka, anahtar, bozuk para ve benzeri maddelerin olmamasına özen gösterin.Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır” adlı içeriğimizi okuyarak, evde nasıl bakım yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bugün sizlerle çamaşır makinelerinde sıklıkla görülen bir arıza olun su ısıtmama arızasını inceledik. Bizler, Berke Teknik olarak profesyonel teknik servis hizmetleri sunmaktayız. Bununla beraber, müşterilerimizi bilgilendirmek için birçok içerik üretmekteyiz. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi ve içeriklerimizi güncel olarak okumayı unutmayınız. Kendinize iyi bakın, bir sonraki içerikte görüşmek üzere!